Education4ocean - pomozte nám vybudovat školu v Indonésii

Pojďte s námi, na ostrově Lombok v Indonésii, vybudovat prostor pro vzdělávání dětí. Chceme splnit sen naší indonéské kamarádce, která učí u sebe doma místní děti angličtinu a lásku k přírodě a oceánům, ale chybí ji prostředky k vytvoření takového místa.

Na co použijeme vybrané peníze?

Chceme zajistit adekvátní zázemí pro indonéské děti a jejich studium – opravit budovu, vybavit místnost nábytkem, zajistit potřebné materiály pro výuku a čisté místo, kde se budou moci děti pravidelně vzdělávat a setkávat. Rádi bychom u dětí vybudovali kladnější vztah k místní přírodě, naučili je, jak chránit přírodu kolem sebe, šetrněji nakládat s odpadem a udržitelně rybařit, protože věříme v budoucí generace.

Jak začala cesta na Hithit?

Na ostrov Lombok do vesnice Tanjung Luar jsme se vydali poprvé před 4 lety. Cílem našich cest bylo mapování trhu se žraloky, kteří se v této oblasti loví, kvůli jejich ploutvím, které se exportují především do Asie, hlavně pak do Číny - místní mají totiž zálibu ve žraločí polévce. Mimoto vzděláváme děti a místní obyvatele o ekologii, udržitelném rybolovu a odpadovém hospodářství.

    

Na naší poslední misi, která se uskutečnila před dobou covidovou jsme měli štěstí a poznali jsme úžasnou ženu Ivy. Zjistili jsme, že Ivy učí několikrát do týdne u sebe doma v jedné ze svých dvou místností, kde mimo to ještě vaří, spí, pere,... místní děti anglicky. Také se je snaží vzdělávat v oblasti ekologie. Třeba jim vysvětluje, že není nejlepší způsob uklidit obal od sušenky do oceánu, že je v jejich zájmu rybařit šetrně, na korálových útesech koráli neničit, nelovit mladé ryby a už vůbec ne lovit dynamitem. Že není správné na pouliční psy házet kameny nebo dokonce lít horkou vodu, a že mangrovové lesy kolem vesnice se musí chránit. Na tyto témata není ve státní škole dostatek času a ani tam není v těchto tématech dostatečně vzdělaný učitelský sbor. Na škole dokonce není ani učitel, který by anglicky uměl.

Děti navíc nemají k výuce dostatečně vhodné zázemí, k dispozici mají jen sešit, tužku, zem nebo svou nohu. Jednou, když jsme takhle seděli u moře a pili kávu se nám Ivy svěřila se svým snem. Chtěla by vybudovat místo, kde by se děti mohly po škole setkávat, učit a tvořit. Proto jsme se rozhodli, že ji tento sen chceme pomoct splnit a vy nám s tím můžete také pomoci! 

                                                Výuka angličtiny u Ivy doma

Proč je důležitý projekt Education4ocean v indonéské vesnici Tanjung Luar?

Vesnice Tanjung Luar je známá pro svou obrovskou rybí a především žraločí tržnici. Každý den zemře na tomto místě průměrně 60 žraloků, ročně zhruba 22 tisíc. Každému žraloku jsou uřezány ploutve, které putují do Číny, kde se z nich vaří oblíbená a velmi drahá polévka. Číňané si tak dokazují svůj společenský status, zkrátka, že na takovou polévku mají. Zbytek žraloka nemá pro rybáře velkou cenu, ovšem zpracovat ho musí, maso prodají jako neznámé rybí masíčko do místních warungů, ze žraločích jater se pak vyrábí oleje pro lepší imunitu nebo do kosmetických přípravků. Na tržnici narazíte mimo jiné i na korálové rybičky, mečouny, tuňáky a mnoho dalších mořských druhů, mnoho z nich ohrožených nebo dokonce chráněných jako např. druhy kladivounů a žraloků mako. Pro někoho, kdo miluje oceány, je to jako procházka po bitevním poli. Třeba potápěči vyráží na drahé potápěčské zájezdy, aby jen koutkem oka zahlédli třeba ty kladivouny, mnohdy marně a tady jich leží tolik. Víme, že rybolov je jeden z mála zdrojů obživy místních obyvatel, ovšem zjistili jsme, že místní z lovu žraloků mají opravdu málo a peníze jdou hlavně překupníkům.

 

Bohužel nadměrný lov mořských druhů není jediný problém vesnice Tanjung Luar. Obrovským problémem je i plastové znečištění a s tím spojený nedostatek vzdělání. Na většině míst na Lomboku neexistuje odpadové hospodářství jako u nás v ČR. Místní mají častokrát jen pár možností, jak mohou s odpadem zacházet – na zahradě nebo v kyblíku odpad spálit, vyhodit ho do oceánu nebo do přírody. Častokrát varianta vyhodit odpad do moře je pro ně ta nejjednodušší, oceán je jen pár kroků od domu a "je uklizeno".

Přitom vesnice má obrovský potenciál pro ochranu přírody. Kolem vesnice jsou rozsáhlé mangrovové porosty a korálové útesy, které jsou velmi důležitými ekosystémy, jak pro obyvatele vesnice, tak i pro mořské a suchozemské druhy.  

Věříme, že výstavba školy je ideálním projektem pro crowdfundingovou kampaň, neboť každý, kdo byť jen minimálně přispěje, se stane součástí velké komunity, která zůstane už navždy propojena se životem místních dětí (a přírody).

Za core tým Be Sea z celého srdce děkuje Anička, Adam, Nikola, Terka a Dáša.

Tyto webové stránky využívají cookies. Setrváním na těchto webových stránkách souhlasíte s jejich využíváním. Více zjistíte zde.