Ocean dogs - Lombok Street dogs

Nezabýváme se pouze oceány, ale máme aktivity i na souši a řešíme psí problematiku, která rezonuje prakticky celou Indonésií.

 

Na ostrově Lombok se vyskytuje velké množství pouličních psů a jejich počty nejsou nijak dobře regulované. Místní vláda to neřeší kastračními programy, ale velice nehumánním způsobem trávení. Kdy je na psy nastražená otrávená návnada, která způsobuje velmi bolestivou smrt. Otrávená těla psů jsou poté zakopaná do společného hrobu,v blízkosti školy či tržnice. 

Problém také je, že lidé v Indonésii se kvůli svému náboženství psů strání, podle koránu je pes nečisté stvoření a pokud by se ho věřící jen dotknul, nemohl by se modlit. Respektive by se musel umýt. Vztah lidí a psů je na muslimských ostrovech Indonésie (to jsou prakticky všechny ostrovy) na bodu mrazu. Psy se lidí bojí, ale žijí v blízkosti jejich obydlí či rybích tržnic, které je lákají kvůli potravě. Problém nastává když psa najdou u sebe na dvorku, někdy stačí i v blízkosti jejich obydlí. V lepším případě po něm hodí kámen, v tom horším, ho opaří horkou vodou. Takový pes, v závislosti na rozsahu zranění dlouho dobu v horkém podnebí trpí, než se zranění zahojí, častokrát jsou rány tak hluboké, že se nezacelí a pes umírá na sepsi či vyhladovění. 

 

Tím, že je v Indonésii psů tolik, dochází k častým potyčkám i mezi samotnými, psy, každý má své teritorium a opravdu platí, že přežije ten nejsilnější, to je zásadní problém pro štěňata či slabší jedince. Kteří kromě problematického vztahu s lidmi čelí krvavým bitkám s jinými psy. 


Našim cílem je redukování počtu psů na ostrově, především v oblasti Tanjung Luar a to  sterilizováním. Což je nejlepší způsob jak snižovat jejich počty a současně jim zvedat životní úroveň. Ovšem ani to není úplně bez komplikací. Na celém ostrově je pouze jediná veterinářka, která se kastrování psů zabývá. 

  

Každopádně je to nejefektivnější a nejhumánnější způsob. Vždyť feny mohou mít štěňata dvakrát do roka, průměrně jsou to 4 štěňata, takže 8 nových psů za rok. 

Život pro mladé pejsky není na ostrově vůbec ideální. Většina z nich se nedožije dospělosti trpí podvýživou, různými nemocemi a o svém místo musí doslova bojovat

Kromě kastrace se snažíme o psy starat, krmit je kvalitní stravou a tvoříme bezpečné prostředí pro štěňata. V budoucnu bychom rádi zprostředkovávali adopce mladých psů a to jak na dálku tak i fyzicky. Převoz pejsků je možný, ale stojí to čas i peníze, přesto věříme, že to má smysl a každému kdo by měl o adopci zájem pomůžeme a přepravu zařídíme
Jen pro představu, převoz stojí vč. mezinárodního pasu, očkování a čipu kolem 18 000,-  

  

Jak to děláme? 

O “naše” psy se stará naše indonéska spolupracovnice Ivy, ta vyráží každý den do ulic a psy krmí. Také jim žrádlo sama připravuje. 

    

Její práce rozhodně není procházka růžovým sadem, ne vždy se setká s pochopením ani u svých nejbližších natož pak u ostatních lidí. 

Každý měsíc tedy potřebujeme prostředky minimálně na krmení již vykastrovaných psů, když se nám povede sehnat více peněz můžeme kastrovat další psy 

  

Lombok Street dogs

Nejsou to žádní kříženci, ale čistokrevná starodávná rasa, je to jedna z původních ras z kterých se pak dále šlechtili, dalmatini, bullíci, pudli a všechny námi známé rasy.

  

Konstitučně jsou na tom opravdu dobře. Jsou středně velcí, mají svalnatější, ale štíhlou postavu. Delší čumák, někdy zakroucený, někdy rovný ocas. Uši většinou nahoru.

Vybarvení jsou velmi zajímavě od bílé přes pískové či zlatavé tóny, po různá zbarvení do játrova či rezava a někdy narazíte i na černé jedince.  

  

Povahou jsou Tito psi hodně svobodomyslní, budou Vás milovat, jako nikdo, ale ponechají si svou důstojnost. Ve filmu Bali: Island of dogs, zazněla krásná věta a to ta, že indonéský pes nepotřebuje nás, ale my potřebujeme jeho.

 

Tyto webové stránky využívají cookies. Setrváním na těchto webových stránkách souhlasíte s jejich využíváním. Více zjistíte zde.