Za záchranu Arktidy

Mise za záchrnu Arktidy

Naším cílem je zpomalit Globální oteplování a vyhlásit Arktidu jako přírodní rezervaci. Tak bude chráněna před ropnými společnostmi, rybáři a všemi nástrahami člověka.

Globální oteplování

Nejdříve k tomu Globálnímu oteplování, Globální oteplování, je jeden z největších problému dnešní doby, to asi nemusíme zdůrazňovat. Konkrétně pro Arktidu to znamená největší stupeň zatížení.

Ovšem Teplotní změny neničí pouze Arktidu a její obyvatele, ale také korálové útesy, vice o dopadu Globálního oteplování na korály naleznete v našem článku o ohrožení korálových útesů.

Samozřejmě Oteplování planety je přirozená věc, ale mělo by k němu docházet postupně, pozvolna. Lidská činnost Globální oteplování urychluje a tak prohlubuje jeho dopady. Zkrátka a dobře, příroda se nedokáže tomuto tempu přizpůsobit. 

Největší vliv na klimatické změny má jednoznačně spotřeba fosilních paliv, dale těžba dřeva v deštných pralesích, ale take intenzivnější a masivnější chov hospodářských zvířat.

Tím vzniká obrovské množství skleníkových plynů, ty se v atmosfáře vyskytují přirozeně, ale člově k jejich množství zvyšuje na únosnou míru a to má za příčinu  skleníkový efekt a v důsledku toho i globální oteplování.

Co to jsou vlastně ty skleníkové plyny?

Jsou to plyny, které se kolem naší planety chovají jako skleněné tabulky skutečného skleníku. Tedy drží teplo ve skleníku (na naší planetě) a nevypouští ho ven do vesmíru a to logicky způsobuje oteplování naší Země.

Nejběžnějším skleníkovým plynem, který v důsledku lidské činnosti vzniká, je jak jinak než oxid uhličitý (CO2), člověk jeho množství v atmosféře zvýšil až o 40%! No a už to do sebe celé zapadá, auta, továrny obrovské - množství oxidu, kácení deštných pralesů - méně kyslíku, více oxidu. Všechno špatně.

Další skleníkové plyny jsou např. Methan, oxid dusný, fluorované plyny

Největší hrozby Arktidy

1. Globální oteplování- je to pořád dokola, ale je to tak, lidskou činností se urychluje oteplování planety. Pamatujete na únor 2018? Teploměry ukazovali teplotu až k -15°C, ale na Arktidě bylo tou dobou nad nulou!!

2. Komerční rybolov – kolem Arktidy žije velké množství ohrožených druhů ryb.  Především Rusové a Ukrajina zde, ale loví plankton. Jeho masivní výlov devastuje celý ekosystém. Tito malí korýši jsou zásadní součástí potravního řetězce oceánu; bez planktonu tu nebudou žádné velryby, tuleni, ani mořští ptáci. Bez tuleňů tu nebudou medvědi.

3. Těžba nerostných surovin – ropa, uhlí jo a taky zemní plyn. Obrovské bohatství se nachází v oblasti celé Arktidy. Těžba je sice zakázana přímo na Arktidě, ale v jejím okolí ne tak docela. To je obrovským lákadlem pro společnost jako je Shell.

4. Seismické výbuchy – Každých 10 vteřin, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu otřese Arktidou obrovská rána. Vzdušná děla vystřelují k mořskému dnu za účelem lokalizace ropného naležiště. Podepište petice o zrušení tohoto nesmyslného drancování křehké Arktidy.

Snahy na ochranu Arktidy

Arktická národní přírodní rezervace

V 70. letech byla jen menší část dnešní ANWR navždy vymezena jako nedotknutelná divočina, o deset let později byla ochrana rozšířena na další území.

V lednu roku 2015 přednesl americký prezident Barack Obama návrh, na rozšíření této nejvyšší ochrany, ta by měla být rozšířena na 97% území Arktické národní přírodní rezervace, což opět vyvolalo nemálo nesouhlasů, právě ze stran ropných a těžařských společností. Ty se neustále snaží hrancie Artické národní rezervace obcházet

Naštěstí, snahy o rozšíření přírodní rezervace, neustávají. Například projekt SAVE ARCTIC, díky. 

Lední medvědi

Lední medvěd král severu, král Arktidy. Nádherné majestátní zvíře. Po zemi chodí již přes 200 000 let, ale teď mu vážně hrozí vyhynutí.

Jeho domovina, jeho Arktida mu téměř mizí před očima. Už dnes trpí medvědi hlady a několik mrtvých zubožených jedinců jsme již našli. Příčina smrti byla jasná. Vyhladovění.

Pokud vyhynou lední medvědi, bude to jako by vyhynuly delfíni, sloni, lvi. To přeci nemůžeme dopustit.

Medvědům, ale můžeme pomoci, vzniknul takový medvědí slib, který se šíří po celém světě. Tento slib ledním medvdědům podpořila i pražská ZOO. Je to vlastně takový seznam jednoduchých pravidel, ktreré mají jediný cíl, zmírnit Globální oteplování. 

Slibte to medvědům i Vy. Stačí se chovat ohleduplněji! 

Inuité

Obyvatelé Arktidy – Kmen, žijící v souladu s pravidly Arktidy již od nepaměti.

Nyní je jejich kultura i samotné životy ohroženy. Neustále Seismické výbuchy, Globální oteplování, masivní rybolov. To vše ohrožuje tamní obyvatele, kteří po tisíce let žijí v harmonii s půdou i mořem Arktidy. Jsou, ale odhodláni bojovat o zachování své trvale udržitelné kultury. Potřebují, ale naši pomoc!

Severní královna, Arktida je vážně ohrožena a spolu s ní všichni její obyvatelé, medvědi, tuleni, mroži, velryby, Inuité. Všichni žili v souladu se zákony tohoto krutého, ale velice křehkého místa. Všichni žili v souladu a v pokoře. Dokud jsme se neobjevili my. "Vyspělá civilizace" a nezačali jejich domov ničit. 

Musíme si ještě uvědomit, že pokud zničíme Arktidu, vážně ohrozíme celý svět. 

 

Zdroje:

https://www.zoopraha.cz/slib

https://www.magazinzdravi.cz/arktida-v-ohrozeni

http://arctic-home.greenpeace.org/cs-cz/#

Zdroje obrázků: 

https://www.savethearctic.org/cs-CZ/home/

https://umad.com/polar-bear-wallpaper-background-hd-12369.html

 

 

Tyto webové stránky využívají cookies. Setrváním na těchto webových stránkách souhlasíte s jejich využíváním. Více zjistíte zde.