Dnes korálové útesy zná snad každý a skoro každý je někdy v životě viděl. Jsou vyhledávaným místem turistů, pro svou nádheru oblíbeným místem pro potápěče i ‚šnorchlaře‘. Korálové útesy jsou samostatný ekosystém, samostatný, nádherný mini svět ve kterém žijí milióny živočichů. Většinu z nich jsme ještě ani nestačili poznat a nejspíše už nikdy nepoznáme, protože dříve než k tomu dojde tak už tu nebudou.
Dříve se korály nacházely téměř ve dvou stovkách oblastech, ale za posledních pár let jejich počet rapidně klesnul a stále klesá. Téměř 90% korálových útesů je poškozených nebo úplně zničených činností člověka.
Kromě toho, že jsou korálové útesy nádherným a ojedinělým ekosystémem.
Jsou také domovem obrovskému množství živočichů. Poskytují domov, úkryt i potravu nespočtu drobných ryb, korýšů, mořských plazů, ale také daleko větším živočichům jako jsou žraloci, manty, murény, delfíni, želvy, velryby atd.
Kromě toho jsou korály nenahraditelné čističky oceánu. Pohlcují totiž oxid uhličitý. Úbytek korálových útesů v oceánech by se dal přirovnat k úbytku deštných pralesů na souši. Zkrátka bez vzduchu (kyslíku) se nedá žít.
Jak jinak, nejvíce korálovým útesům škodíme my sami.
1. Bezohledným turismem, kolik korálů zničila banda buranů, jež si musela kus korálu uloupnout či koupit na černém trhu a odvést domů jako „super“ suvenýr. Na ničení korálů turisty se naštěstí již dost upozorňuje a není to už tak časté. Lidé si (díky bohu) uvědomují, že se nemohou ke korálům chovat jako k mrkvím, které si pěstují na zahradě.
2. Znečištění oceánu, rapidně snižuje výskyt korálů. Korály totiž milují čistou vodu, však taky kdo by chtěl žít ve špíně. Tím, že člověk znečišťuje oceány, špinavou odpadní vodou, odpadem ze silnic apod. Zvyšuje kyselost oceánům a ta přímo požírá korály. Samozřejmě o odpadcích, které se kupí přímo na korálech nemusíme ani mluvit.
3. Rybolov, nemluvíme o lovu místních rybářích, kteří loví ryby a za úsvitu je vozí na trh. To je v únosném mětítku. Ovšem masivní výlov ryb už v pořádku není. Tak třeba vybíjení žraloků vede opět k hubení korálových útesů. Ptáte se jak? Takže Žralok žere ryby, konkrétně papouščí ryby, papouščí ryby zase žerou řasy.Řasy ničí korály. Úbytek žraloků a papoščích ryb způsobuje přemnožení řas a záhubu korálů. Prostě a jednoduše každý jedinec má v celém koloběhu určité místo, pokud z něho vypadne, naruší tak celý koloběh a celý ekosystém.
Další čím se korály ničí ve spojením s rybolovem je bezohledný způsob kotvení a umísťování sítí. Jak kotvy tak sítě korály nenávratně poškozují.
4. V neposlední řadě Globální oteplování, to neničí pouze Arktidu a její obyvatele, ale také korály. Ty jsou totiž velmi citlivé na podnebí a teplotu vody, tím, že se teplota vody mění, mění se i prostředí korálů, které se pro ně stává zcela nevhodným. Samozřejmě oteplování planety je přirozená věc, ale mělo by k němu docházet postupně, pozvolna. Lidská činnost Globální oteplování urychluje a tím prohlubuje jeho dopady. Zkrátka a dobře, příroda se nedokáže tomuto tempu přizpůsobit a tak nejen korály vymírají.
Třiďte, třiďte a ještě jednou třiďte a ještě lépe kupujte co nejvíce potravin bez obalu. U nás se touto problematikou zabývá hlavně organizace BEZ OBALU. Mrkněte na jejich stránky, najdete tam spoustu tipů jak a co. Taky jim můžete rovnou přispět. Samozřejmě ne vždycky to bez obalu jde, ale třídit může nebo spíš musí každý. Myslete si co chcete chcete, ale Ti co netřídí, netřídí prostě jenom proto, že jsou líní.
Buďte šetrní ke svému okolí. Opravdu musíte jet do obchodu autem? Nemůžete jet na výlet vlakem? Nejenže výfukové plyny rapidně urychlují Globální oteplování, navíc, ale zbytky smogu a nečistot z pneumatik stečou ze silnice do půdy, z půdy do podzemních vod a dříve nebo později se i tyto nečistoty ze silnic dostanou do oceánů.
Buďte aktivní. Podepisujte petice, sdílejte tuto problematiku se svými přáteli. Není na co čekat, tento problém se týká nás všech a čím déle na tento problém budeme jenom bezohledně ‚čumět’ tím horší důsledky to pro nás všechny bude mít.
Zasaďte strom, no fakt, stromy jsou super a tu špínu co v půdě je 'přebírají' do sebe. Takže zamezují odtoku nečistot do oceánu. Navíc věděli jste že zmírňují dopady Globálního oteplování? Zapojit se můžete do skvělého projektu PLANT A BILLION, jejich cíl je do roku 2025 vysázet po světě 1 miliardu stromů. Nejsou boží?
Podpořte nás, je to to nejjednošší, kupte si nějaký náš BE SEA předmět, designový kousek nebo umělecké dílo. My výtěžek z prodeje použijeme na ochranu korálových útesů
NEKUPOVAT – Nikdy, ale opravdu nikdy nekupujte žádné korály ani suvenýry či šperky z korálů vyrobených. Je to klasický způsob jak se místní snaží, téměř bez práce vydělat nemálo peněz. Prostě vyrvou korál a prodají ho hloupým turistům, kteří si ho jako trofej umístí v obyváku vedle televize. Za prvé podporujete koupí černý trh a dopouštíte se trestného činu a za druhé to vypadá hrozně. Už se mi párkrát stalo, že jsem u “známých” viděla tuto dekoraci fakt nikdy to nevypadalo dobře. Korálům to prostě sluší jenom v moři.
NESBÍRAT - Vyplavené mrtvé korály, které můžete najít na opuštěných pláži. V zásadě Tím nikomu neubližujete, vyjíma sobě. Na většině letišť s tímto druhem “suvenýru” budete mít pěkný problem a v lepším případě “jenom” zaplatíte nemalou pokutu. V horším případě Vás označí za pašeráka a to není už moc srandy. Ano, ano Korál je veden v CITES seznamu ohrožených druhů živočichů a to platí i pro jejich mrtvé schránky. Takže nechat být.
NEŠLAPAT – nešlapejte na korálové útesy, vypadají sice pevně, ale jsou velmi křehké a snadno se ulomí. Pokud šnorchlujete nebo plavete, stoupejte pouze na kameny, či písčité dno. Písek poznáte I bez brýlý jednoduše, je to světle žlutý plác. Kromě toho že nenávratně zničíte korály, kterým bude trvat destítky let, než povyrostou do původního stavu, můžete se se o korály šeredně poranit a taková tržná rána korálem se hojí pěkně těžko a mohlo by to pro Vás znamenat poslední koupání.
NELÁMAT – někteří skutečně hloupí turisté jsou schopni dokonce lámat živé korálové útesy kvůli suvenýrům. To snad není třeba komentovat.
Korál není mrkev.
NEKOTVIT NAD KORÁLOVÝMI ÚTESY – Dnes není problem si na dovče půjčit loďku, je to super zpesteření a skvělý způsob jak uniknout před ostatními turisty. Dejte, ale bacha na kotvení! Nikdy nespouštějte kotvu na korály pokud to uděláte tak je na 100% zničíte. Pokud budete chtít zakotvit a zašnorchlovat u nádherného korálového masivu, kotvěte o kus dál nejlépe na písku nebo využívejte vyvazovacích bójí, pokud je na dané lokalitě bójka můžete si být jisti, že je to pěkná lokalita a bude fajn když tak zústane i potom co ji opustíte.
NESAHAT A POZOR NA PLOUTVE – mnoho potápěčů, či šnorchlařů má chuť si pod vodou všechno ošahat. Jen si šahejte, ale až se požaháne nebo pořežete věříme, že už Vás touha vše ohmatat přejde. Asi nemusíme podotýkat, že si máte dát bacha na ploutve, při klasickém potápětí bacha i na lahev.
Tak si to shrneme: NESAHAT, NETRHAT, NEBRAT, NEKUPOVAT, PROSTĚ JENOM KOUKAT. Prostě stačí být ohleduplný a opatrný. Stačí vteřinka nepozornosti a naše malá chybička může zničit stovky a tisíce let vývoje a budování tohoto fascinujícího nádhreného, ale velice zranitelného světa.
Ukázka zničených korálů
Dnes korálové útesy zná snad každý, ale za pár let je budeme znát možná jen z obrázků.
Tomu musíme zabránit, pomozte nám, připojte se k nám a pomozte nám zachránit tento nádherný podmořský svět!
Zdroje:
http://oceandetem.cz/vyznam-a-ohrozeni-koralovych-utesu/
https://www.nature.org/ourinitiatives/urgentissues/oceans/coral-reefs/ways-to-help-coral-reefs/index.htm
Zdroje obrázků:
http://simplebooklet.com/publish.php?wpKey=8xyXNm51qsTUitFixSx4c6
https://www.coralgardening.org/causes/